AL-1500NT,AMPLIFIER,AL-1500NOTUBE
Product image 1
AL-1500 No Tube
Ameritron’s AL-1500 Amplifier with Eimac® 3CX1500A7
You get full legal power output from a whisper quiet desktop linear. Measures 18 ½" x 17" x 10" inches, and covers all bands, 160-15 Meters, including WARC and MARS (80% of full output set to nearest amateur band). 10/12 Meters modifiable.
The AL-1500’s grid overload circuit protects the tube from excessive grid current; if 175 mA of peak gric current is reached, the “OPR” LED will no longer light and the amplifier will go into a bypass condition until reset by the operator.
Transformer provides many options
Since excessive line voltage stresses components (low line voltage causes a “soft tube” effect, for example), Ameritron’s exclusive Multi-Voltage Power Transformer™ lets you optimize for different line voltages. Select from 4 different primary voltage ranges, from 205-219 VAC to 252 to 265 VAC. The amplifier comes wired from the factory for 240 VAC.
Includes 12 volt DC auxiliary jack and an “XMT” LED to provide indication of proper amplifier keying by the exciter. Power required: 240 VAC, 15 amps.
Specs:
Input:
  • Circuit type: Pi-network, slug tuned coils.
  • Maximum VSWR at resonance: 1.3:1.
  • Minimum 2:1 VSWR bandwidth: 20% of center frequency
  • Maximum drive power permissible: 100 Watts
  • Typical drive for full power output: 65 watts
Output:
  • Circuit type: Pi-L/Pi network
  • ½ hour continuous carrier: 1500 watts
  • 30 second continuous carrier: 2500 watts
  • ½ hour PEP two-tone test: 2500 watts plus
  • 30 second PEP two-tone test: 2500 watts plus
Power Supply
  • Circuit type: Full wave bridge, capacitor input
  • No Load voltage: 3600V
  • Full load voltage: 3300V
  • Full load current: 1 amp
  • Regulation: 10% typical
  • Transformer: 34lb., Hypersil
  • Capacitors: 26mFd total, computer grade
  • Maximum draw at rated output: 15 amps at 240 VAC
Tube
  • Type: Eimac 3CX1500/8877
  • Continuous dissipation: 1500W
  • Warm-up time: 180 seconds
Metering:
Multimeter: Plate current, plate voltage, drive/ALC, power output (PEP watts)
Grid: Grid Current
ALC: Negative going, 0-20V, adjustable phono jack
Efficiency CW: Approx. 67%
Efficiency SSB (envel. crest): 67%
MARS/WARC: 80% of full output, set to nearest amateur band
Keying: Requires relay closure or sinking to ground of 12 VDC at 100 mA phono jack
RF Connectors: SO-239
Line Connectors: NEMA 6-15P 240V style
Dimensions:18 ½" x 17" x 10"